Прославен празникот на Марија од Назарет во Радово

Прославен празникот на Марија од Назарет во Радово

Во неделата на 09 октомври 2016 година во Радово беше свечено прославен празникот на Марија од Назарет, созаштитничка на парохијата.

Архиерејската неделна света Литургија ја служеше Неговото Високо Преосвештенство д-р Киро Стојанов, во сослужение на повеќе свештеници од Апостолскиот егзархат во Македонија.

Владиката во својата празнична проповед на посебен начин повика: „Да имаме сила, храброст и вера нашите молитви да ѝ ги поверуваме на Марија која за секој од нас се грижи мајчински. Секого поединечно го застапува пред својот Син и нашиот Бог Исус Христос, секоја брачна двојка на маж и жена, како младоженците во Кана Галилејска, можат да сметаат на Мариината помош, подршка и застапништо…“

На празникот му претходеше подготовка со Тродневница, која беше водена во духот на темата:„Милосрдието дел од секојдневниот живот“. На таа тема беа и наговорите кои во трите дена ги искажаа о. Давор Топиќ, декан и катедрален парох во Скопје, о. Спасо Ристов, парох во Нова Маала и Чанаклија, капеланите о. Трајче Ташев и о. Илија Стојанов и домашниот парох о.д-р Зоран И. Стојанов.

Владиката Киро ги предводеше двете процесии: во сабота околу селото со посета на двете капели во Радово, посветени на Марија од Назарет, односно на Света Мајка Тереза, а во неделата околу црквата со статуата на Марија од Назарет.

Процесиите во чест на Небесната Мајка беа вистински молитвен празник со учество на свешетеници од Апостолскиот егзархат и Скопска бискупија, на Сестрите Евхаристинки и Сестрите Усмиленки, на многубројни верници од Радово и други места, а особено запазено беше учеството на младите од парохијата и деца од школска и претшколска возраст заедно со своите родители.

Овогодишното 19 чествување на Марија од Назарет во Радово, заврши со заедничко Агапе подготвено од вредните домаќинки од парохијата во соработка со црковните и каритас одборници.

к.мк/н.с.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Вести, Македонија

За авторот