Tag "Јубилеј на милосрдие"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се заблагодари на организаторите на Јубилејот на милосрдието

Радост и благодарност за завршената работа изрази папата Фрањо до организаторите на вонредниот

Ватикан Вести

Скоро милијарда верници поминале низ Света врата

Околу 950 милиони верници поминаа низ Светата врата сметајќи ги не само оние кои тоа го направиле во Рим, туку и во бискупиите и светилиштата во целиот свет.

Ватикан Вести

Благодарност на Папата за свршетокот на Јубилејната година

Откако ја затвори Светата врата на Ватиканската базилика и ја затвори вонредната Година на милосрдието, папата Фрањо срдечно им се заблогодари

Ватикан Вести

Папата: Ќе значи многу малку ако веруваме дека Исус е Цар на вселената, а не го направиме Господ на нашите животи

На празникот Христос Цар на сите созданија папата Фрањо служеше света Литургија со која службено ја затвори Годината на милосрдието. Во проповедта Папата се осврна на тоа какво е Исусовото

Ватикан Вести

Папата: Отворете ги своите срца за Божјото милосрдие

Ве поттикнувам да ги отворите своите срца и да дозволите да ве обликува Божјото милосрдие. Така ќе станете оружје на милосрдието – им порача папата Фрањо на 15 ноември 2016

Ватикан

Никој не може да ни го одземе достоинството на деца Божји

И во најгрдиот момент во животот Бог ми простува и сака да ме прегрне – тoа е централната мисла во Јубилејот на милосрдието која папата Фрањо ја повтори во катехезата

Колумни Свет

За Јубилејот на милосрдието

По повод Јубилејот на милосрдието во Катедралната Црква Успение на Пресвета Богородица – Струмица на 13 декември со почеток во 10.30 часот ќе бидат отворени Светите врати

Ватикан

Да се избереме милосрдието – тоа Му е најдраго на Бог

На Генералната аудиенција на 9 декември Светиот Отец објасни заради што Јубилеј на милосрдието; зошто тој е толку важен за Црквата како заедница на верници, но и за секој верник.

Ватикан

Започна Јубилејот на милосрдието

Папата Фрањо на 8 декември славеше света Литургија на плоштадот Свети Петар при што ја отвори Светата врата на ватиканската базилика и со тоа во целата Црква започна Јубилејот на

Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI ќе присуствува на отворањето на Светите врати

Почесниот папа Бенедикт XVI го прифати повикот на папа Фрањо да присуствува на отворањето на Светите врати на Ватиканската базилика. Поради тоа,