Tag "Украина"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Помош од Папата за хуманитарната криза во Украина

Во име на папата Фрањо за Божиќ ќе биде предадена првата рата од помошта за хуманитарната криза

Ватикан

Папата Фрањо упати апел за Украина

Светиот Отец на Генералната аудиенција во среда 24 август, после завршувањето на молитвата за жртвите од земјотресот во Италија, упати апел за Украина.

Свет

ROACO јa разгледува ситуацијата на Црквите на Блискиот Исток и Украина

Од 13 до 16 јуни во Ватикан, под претседателство на кард. Леонардо Сандри, се одржува 89. пленарно собрание на ROACO, Сојузот на хуманитарните организации на Источната Црква.

Ватикан

Папата Фрањо формира Комисија за распределба на помошта за Украина

Да се формира локална „техничка комисија“ со цел да ја контролира распределбата на добротворната помош за Украина, донирана на 24-ти април во сите католички цркви во Европа.

Ватикан

Апел на Епископската синода за семејствата погодени од војни

Собрани околу Светиот Отец Фрањо, Петровиот наследник, ние синодските отци, заедно со братските делегати, аудиториумот и учесниците на XIV општ редовен собир

Ватикан

Папата упати порака до претседателот Порошенко

Во оваа тешка ситуација се молам за вашата земја и ги поддржувам напорите кои му помагаат на украинскиот народ да оди напред во духот на мирот и повторното обединување

Ватикан

Папата повторно повика за мир во Украина

После молитвата Ангел Господов во недела 23 август 2015 година, Светиот Отец упати апел за мир во Украина. „Со длабока загриженост го следам судирот во Источна Украина,

Ватикан

Папата се сретна со Владимир Путин

Папата Фрањо во среда 10 јуни го прими во аудиенција во Ватикан, рускиот претседател Владимир Путин. „Средбата од приватен карактер се одржа во Апостолската

Ватикан

Урби ет Орби: Кој се понижува ја разбира Христовата прослава

Љубовта ја надвладеа омразата, животот ја победи смртта, светлината ја избрка темнината! – со тие зборови Светиот Отец го започна своето традиционално обраќање Urbi et Orbi

Ватикан

Светиот Престол изразува солидарност со луѓето во Украина

Во Женева се одржа 28-то заседане на Советот за човекови права, каде што надбискупот Силвано Томази, постојан набљудувач на Светиот Престол при ОН побара солидарност и подршка