Tag "Тајланд"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Црквата е универзална, а не еднолична

Во видео порака што ја испрати до членовите на Сојузот на азиските бискупски конференции, по повод нивната средба во Бангкок, Тајланд, од 12 до 30 октомври, Папата ги охрабри да

Ватикан Вести

Крвопролевање во Тајланд. Сочувство на Папата по повод тој страшен напад

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Паролин, папата Фрањо се моли за жртвите од масакрот во градинка во еден рурален град во Тајланд, каде што поранешен полицаец уби 22

Ватикан Вести

Папата: Најсериозна опасност е да се изгуби смислата на животот

Лицемерно е да се зборува за мир додека се произведува и продава оружје – рече папата Фрањо вчера во катетеза посветена на Апостолското патување во Тајланд и Јапонија. Папата уште

Ватикан Вести

Папата Фрањо од Тајланд пристигна во Јапонија

Папата Фрањо пристигна во Јапонија и со тоа го започна вториот дел од неговото 32. Апостолско патување. Првата официјална средба ја имаше со членовите на Јапонската бискупска конференција во Апостолската

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Тајланд: Потребни се средби и дијалог

На вториот ден од престојот на папата Фрањо во Тајланд, 21 ноември 2019 беше исполнет со богата програма. Уште утрото се сретна во архитектонски интересната палата во седиштето на владата

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да бидеме ученици мисионери

Во проповедта на Светата Литургија прославена на Националниот стадион во Бангкок, папата Фрањо ги охрабри тајландските католици да излезат на улиците, да бидат ученици мисионери, исто како и првите евангелизатори,

Ватикан Вести

Папата: Не плашете се да седите на маса со грешниците

Вториот ден од посетата во Тајланд, четврток 21 ноември, папата Фрањо го заврши со свечено евхаристиско славење со повеќе од 60.000 верници на националниот стадион во Бангкок.

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Тајланд

После нешто повеќе од 11 часа, папата Фрањо пристигна на аеродромот во Бангкок, каде беше пречекан од претставници на граѓански и верски власти. Веднаш по неговото пристигнување, тој отиде во

Ватикан Вести

Папата објави видео порака во пресрет на Апостолското патување во Тајланд

Во видео порака упатена до тајландскиот народ, папата Фрањо, меѓу другото, рече дека таа азиска земја напорно работеше за промовирање на хармонија и мирен соживот.

Ватикан Вести

Папата во ноември ќе ги посети Јапонија и Тајланд

Од 19 до 26 ноември папата Фрањо ќе биде во апостолска посета на Тајланд и Јапонија на покана на властите и локалните епикопи – најави директорот на Канцеларијата за печат