Tag "Сараево"

Врати се на почетна
Македонија

Македонската група во близина на Папата: „Свети оче дојдете во Македонија“ (ВИДЕО)

Македонската група поклоници во Сараево присуствуваше на света Литургија со Светиот Отец на стадионот Кошево на која имаше повеќе од 70.000 верници.

Ватикан

Папата се осврна на апостолската посета на Сараево

Вчера бев во Сараево во Босна и Херцеговина како ходочасник на мирот и надежта – рече Светиот Отец на пладневен наговор во недела 7 јуни 2015 година,

Македонија

Македонија со Папата во Сараево

Стотина верници од Македонија на 6 јуни 2015 година присуствуваа на стадионот Кошево во Сараево, каде Светиот Отец служеше света Литургија пред повеќе од 70 илјади верници.

Uncategorized

Папата Фрањо: Мирот е дело на правдата

Мирот е дело на живеење на правдата. Само ако се помири со Бог, човекот станува вистински миротворец – истакна Светиот Отец на Литургијата на стадионот Кошево во Сараево

Ватикан

Кардинал Паролин за посетата на Папата на Сараево

Мир вам! Под тоа гесло се одвива осмото меѓународно патување на папата Фрањо кое се очекува во сабота во Сараево.

Македонија

Македонија е со Папата во Сараево

Два автобуса со околу 100 верници од Македонија во раните утрински часови во петок 5 јуни се упатија кон Сараево на средба со Светиот Отец, кој на 6 јуни престојува

Ватикан

Папата упати видео порака за патувањето во Сараево

Пред своето доаѓање во Сараево на 6 јуни 2015 година папата Фрањо упати видео порака која што ја пренесуваме во целост.

Свет

Околу 70 илјади верници на литургијата со папата во Сараево

Околу 70 илјади луѓе ќе присуствуваат на литургијата, која папата Фрањо ќе ја служи на стадионот Кошево во Сараево на 6 јуни и ќе биде еден од најголемите

Македонија

Бискупот Стојанов го прими деканот на Богословскиот факултет во Сараево

На 6 мај 2015 година Скопскиот бискуп и Апостослки егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов го прими деканот на Католичкиот богословски факултет во Сарево, монс. д-р Паве Јуришиќ.

Свет

Претставени логото и мототo за посетата на папата на Сараево

Минатиот вторник 24 март, во просториите на ординаријатот на Врхобосанската надбискупија на конференција за печат се претставени мотото, логото и плакатот за посетата на папата Фрањо на Сараево