Tag "протести"

Врати се на почетна
Вести Свет

Колумбиски епископ ги повикува свештениците на мирно посредување

Епископот Хозе Роберто Оспина Леонгомез во пастирското писмо ги повика свештениците од својата бискупија Буга да бидат „мостови на мирот“ во Колумбија во која протестите против владата на претседателот Иван

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Протестите нека бидат мирни и нека се слушне гласот на народот

По завршувањето на молитвата Ангел Господов на 13 септември 2020 година, Папата се осврна на протестите коисе одржуваат ширум светот поради политички и социјални околности, охрабрувајќи ги да бидат мирни

Вести Свет

Папата Фрањо се моли за Никарагва

Дијалогот е патот кој треба да се следи за да преовладува помирувањето во Никарагва – е ставот кој го истакнаа бискупите од Никарагва на 23 јули 2018 година,

Свет

Во САД протести против Planned Parenthood

Стотици протести пред клиниките на Планирано родителство (Planned Parenthood) во повеќе од 300 града во Соединетите Американски Држави се одржаа за време на викендот