Tag "Појасот Газа"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Прекршувањето на примирјето во Газа значи смрт

По молитвата Ангел Господов, Папата изрази жалење за многу сериозната состојба во Светата Земја, посебно заради прекинот на примирјето. Ги поттикна конфликтните страни брзо да најдат други решенија освен оружје

Ватикан Вести

Телефонски разговор меѓу Папата и турскиот претседател Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се јавил на папата Фрањо и изрази загриженост за хуманитарната ситуација во Појасот Газа. Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни, извести

Ватикан Вести

Папата апелира за ослободување на заложниците и влез на хуманитарна помош во Газа

Во поздравите до италијанските ходочесници, на крајот од Генералната аудиенција, Папата уште еднаш се осврна на драматичната ситуација на Блискиот Исток и упати апел за Украина и сите области ранети

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на прекин на насилството меѓу Израелците и Палестинците, бидејќи со оружјето се уништува секоја надеж

Папата Фрањо апелира за мир во Светата Земја, молејќи се да се задржи неодамнешното примирје меѓу Израел и милитантите во Појасот Газа. Тој испрати и порака по повод Денот на