Tag "пепелење"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: „Во постот да ја напуштаме сцената на преправање и да се вратиме во срцето“

На светата Литургија, која ја предводеше на Пепелница во базиликата Света Сабина, папата Фрањо во својата проповед повика да се отфрлат маските и преправањата, да се забави напливот на гнев,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов Стојанов служеше света Литургија со обред пепелење

На првата недела од Велигденскиот пост според грегоријанскиот календар, недела 21 февруари 2021 година, Н.В.П. монс. Киро Стојанов служеше Света Литургија во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје. На крајот

Ватикан Вести

Светиот Престол издаде регулативи за обредот пепелење за време на пандемијата

На 12 јануари 2021 година, Конгрегацијата за Свети Тајни и богослужби ги објави прописите за пепелење на Чиста Среда – Пепелница и која за време на пандемијата ќе биде „без

Ватикан Вести

Папата: Великиот пост е време на милости кои го ослободуваат срцето од суета

„Надворешниот изглед, парите, кариерата или хобито како сирени ги маѓепсуваат и отстрануваат човечките срца од вистинскиот пат на нашиот живот, а тоа е Бог“- рече папата Фрањо во проповедта во