Tag "Монголија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Страдањата на Украина и патувањето во Монголија

Папата повторно потсети на страдањата на Украина и повика на молитва за неговото Апостолско патување во Монголија

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Среќен сум што ќе ја посетам Монголија како брат на сите

Во поздравите по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо зборуваше за своето патување во Монголија, кое ќе го започне во четврток. Тоа е, како што рече, многу посакувана посета која ќе биде можност да ја прегрнам Црквата, која е бројно мала, но жива во верата и голема во љубовта и да се сретнам со благородниот и мудар народ со голема верска традиција.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе ја посети Монголија

Папата Фрањо ја прифати поканата на претседателот на Монголија и локалните црковни власти и ќе ја посети источноазиската земја од 31 август до 4 септември 2023 година.

Ватикан Вести

Монс. Маренго: Папата е многу заинтересиран за Црквата во Монголија

Папата Фрањо го прими младиот епископ, Италијанецот монс. Џорџо Маренго, кој наскоро ќе се врати во Монголија откако Папата го именува за Апостолски префект.

Свет

Монголија го очекува својот прв свештеник

Една од најмладите и најмалите католички заедници во светот, Апостолската префектура Улан Батор во Монголија, наскоро треба да го добие првиот свештеник од монголскиот народ.

Ватикан

Папата до Корејските бискупи: Нашиот живот е служење

На средбата „Ад лимина“ Папата се сретна со бискупите од Кореја и Монголија, на кои им порача да бидат секогаш во близина со свештениците, богопосветените лица како