Tag "Ломбардија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо благодари на старите свештеници за нивното сведоштво

И покрај пандемијата и оваа година старите и болни свештеници од италијанската покраина Ломбардија живеат посебен ден во богородичното светилиште Санта Мариjа дел Фонте во местото Караваџо. Иницијативата која е

Ватикан Вести

После пандемијата да појдеме со човечност која ги прегрнува срцата

На делегацијата од Ломбардија, во која беа претставниците на подрачјата најмногу погодени од коронавирусот, папата Фрањо искажа голема благодарност за промоторите на културата на близина и нежност, односно на лекарите,

Вести Свет

Социјалните служби во Ломбардија под голем притисок

Потпаролот на Каритас Амброзијана во Милано Франческо Кијаварини, на 16 март предупреди дека во Ломбардија, област која е особено погодена со заразата од корона вирусот, функционирањето на сите социјални служби

Ватикан

Папата Фрањо: Свештеникот е слуга Божји и татко на луѓето

Папата Фрањо во понеделник 25 јануари ги прими на аудиенција богословите од Папската богословија на Ломбардија по повод 50 годишнината од основањето