Tag "клерикализам"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо се молеше за починатите жртви на пандемијата

На литургијата во домот на Света Марта на 5 мај 2020 година папата Фрањо посебно се спомна на починатите поради заразата со коронавирусот, без близината и вниманието на нивните семејства

Ватикан Вести

Папата: Клерикализамот ги оддалечува луѓето од Црквата

Духот на клерикализмот е зло кое и денес е присутно во Црквата, а жртва е отфрлениот