Tag "Квебек"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до домородните народи: По интензивни денови се враќам збогатен дома

Последната средба на Папата во Квебек беше со делегација на домородните народи во надбискупската резиденција, каде што Светиот Отец им ги довери искуствата од „покорничкото ходочастие“ и патот на исцелување

Ватикан Вести

Папата замина од Едмонтон за Квебек

Папата Фрањо го напушти Едмонтон и замина во посета на источниот дел на земјата, по првите денови на средби и славења, придружени со барање за прошка од домородните заедници. Пристигнувањето

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе ја посети Канада од 24 до 30 јули

Светиот Отец ќе ги посети канадските градови Едмонтон, Квебек и Икалуит, во северна Канада. Ова ќе биде четврта посета на еден од Петровите наследници на на таа земјата.

Ватикан Вести

Папата до новинарите: Навестувајте го Евангелието на мирот

„Продолжете да ги барате сите технолошки и социјални средства со кои ќе соработувате во универзалната

Ватикан Вести

Сочувство од папата Фрањо за атентатот во Квебек

Папата Фрањо изрази сочувство за атентатот извршен на 29 јануари 2017 година, во еден Исалмски