Tag "кардинал Пуљиќ"

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов присуствуваше на полагањето на палиумот на рамењата на монс. Томе Вукшиќ

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во вторник 5 јули 2022 година во Сараево присуствуваше на чинот полагање на палиумот на рамењата на монс.

Ватикан Вести

Папата го прифати повлекувањето од служба на кардинал Пуљиќ

Папата Фрањо на 29 јануари 2022 година го прифати повлекувањето на кардинал Винко Пуљиќ од пасторалното управување на Врхбосанската надбискупија. Него ќе го наследи актуелниот надбискуп коадјутор монс. Томо Вукшиќ.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во посета на кардинал Пуљиќ

Во надбискупската резиденеција во Сараево во четврток 14 октомври 2021 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов беше примен од врхбосанскиот митрополит и кардинал Винко Пуљиќ.

Вести Македонија

Кардинал Пуљиќ изрази сочувство до бискупот Стојанов

Врхбосанскиот надбискуп и митрополит Винко кардинал Пуљиќ на 26 август 2021, изрази сочувство до Скопскиот бискуп и Струмичко-скопски епарх, монс. Киро Стојанов по повод смртта на неговата мајка Велика Стојанова.

Вести Македонија

Кардинал Винко Пулиќ го посети Македонски Каритас

Во попладневните часови на 22 август 2021 година Н.Е. кардинал Винко Пуљиќ, во придружба на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, претседател на Македонски Каритас, оствари средба со директорот Паво Шекерија

Вести Македонија

Кардинал Пуљиќ ќе ја посети Црквата во Македонија

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Киро Стојанов ќе биде домаќин на Н.Е. кардинал Винко Пуљиќ, надбискуп Сараевски и митрополит Врхбосански, кој ќе престојува во Пасторална посета на Католичката

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на кардинал Пуљиќ за поддршката

Папата Фрањо испрати писмо до врхбосанскиот надбискуп, кардинал Винко Пуљиќ, во кое се заблагодари за зборовите за поддршка и молитва за време на лекувањето на Светиот Отец во римската болница

Вести Свет

Надбискупскиот ординаријат Врхбосна повикува на молитва за здравјето на кардинал Пуљиќ

Врхбосанскиот надбискуп, кардинал Винко Пуљиќ е позитивен на коронавирус, соопшти Надбискупијата Врхбосна во вторникот 1 декември 2020 година.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со кардинал Пуљиќ

Врхбосанскиот надбискуп кардинал Винко Пуљиќ во недела 18 октомври 2020 година го прими Скопскиот бискуп и Струмичко – скопскиот епарх монс. Киро Стојанов.

Вести Свет

Кардинал Пуљиќ: Ако го отстраниме Бог, човекот е во опасност

Додека ни го „перат мозокот“ со заразените и умрените од коронавирусот, никој не ги спомнува убиените неродени деца –  истакна кардинал Пуљиќ во проповедта која ја одржа во Марија Бистрица