Tag "кардинал Курт Кох"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Дијалогот меѓу религиите е противотров за екстремизмот

Говорот на Папата наменет за делегацијата на Меѓународниот еврејски комитет за меѓурелигиско советување го прочита кардиналот Курт Кох, претседател на Дикастеријата за промовирање на единството меѓу христијаните. Имено, како што

Ватикан Вести

Телеграма на сочувство на кардиналот Кох за смртта на патријархот Иринеј

Српскиот патријарх почина на 20 ноември во воената болница Карабурма во Белград на 90-годишна возраст.

Ватикан Вести

Кардинал Кох: Папата е многу задоволен од Шведска

За значењето на посетата на Папата на Шведска по повод 500 годишнина од реформацијата кардинал Курт Кох претседател на Папскиот совет за промовирање единство на христијаните

Ватикан

Папата Фрањо: Срамна е поделбата меѓу христијаните

Нашиот дијалог треба да продолжи! – напиша папата Фрањо во пораката упатена до Генералниот секретар на Екуменскиот Совет на Црквите (ЕСЦ), Олав Фиксе Твеит,