Tag "Истражување"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Побарав да се спроведе истражување за родовата идеологија

Папата Фрањо на 1 март 2024 година во аудиенција ги прими учесниците на средбата „Маж – жена, образ Божји. Повика на антропологија на звања“ и ја осуди родовата идеологија.

Вести Свет

Италијанците имаат најголема доверба во папата Фрањо

Според една анкета во Италија, најголемиот број Италијанци имаат најголема доверба во папата Фрањо.

Свет

Папата Фрањо светски водач со најпозитивно мислење

Според новото глобално истражување поголемиот број од луѓето имаат позитивно мислење за папата Фрањо. Угледната истражувачка мрежа Worldwide Independent Network/Gallup International Association;

Свет

Истражување: Пилулите за контрацепција го тенчат мозокот

Новото истражување на Универзитетот во во Лос Анџелес, Калифорнија, укажува на поврзаноста на користењето орални контрацептиви кај жените и истенчување на одредени делови на мозокот.