Tag "гробишта"

Врати се на почетна
Колумни

Што е потребно да се носи на гробишта на задушница?

Месопусната сабота Црквата ја посветува на сите оние кои починале и на овој ден на посебен начин се сеќава на нив во молитвите. Во своите богослужбени текстови секојдневно покрај тоа

Вести Македонија Проповеди

Проповед на бискупот Стојанов: Мојата душа го велича Господа

По повод празникот Сите Свети и спомен на сите верни починати, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов на 1 ноември 2018 година  служеше света Миса на градските гробишта во Бутел. За

Вести Македонија

Прославен празникот на Сите Светци во Скопје

На Градските гробишта Бутел во Скопје, на празникот на Сите Светци, 1 ноември 2017 година,

Вера Проповеди

Задушница

Звукот од камбаната на Денот на Задушници го повикува човекот да се посети на својата човечка судбина.

Македонија

Бискупот Стојанов служеше Миса за покојните

На 1 ноември 2015 на празникот Сите свети, на градските гробишта „Бутел“ во Скопје евхаристиската прослава за покојните беше предводена од Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов.

Ватикан

Папата Фрањо: Блаженствата – пат кон светоста и среќата

„Патот кон светоста е патот на среќата: тоа е патот минат од Исус и кој оди со Него ќе има вечен живот“. Тоа го рече Папата за време на Литургијата,