Tag "геноцид"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Никогаш да не се заборави геноцидот во Руанда

Во саботата, на 27 јануари 2024 година, Светиот Отец во Ватикан се сретна со членовите на италијанската непрофитна организација која собира средства за сиропиталиште во Руанда, основано по геноцидот во

Ватикан

Патер Ломбарди: Папата допре до срцата на Ерменците

Патер Федерико Ломбарди се осврна на вториот ден од посетата на папата Фрањо на Ерменија кој го започна со трогателната посета на Меморијалниот центар на жртвите во геноцидот.

Свет

Патријарсите од Блискиот Исток: Се врши геноцид врз христијаните

Над 450.000 сириските христијани се прогонети од своите домови од т.н. Исламска држава за време на граѓанската војна. Над 120.000 ирачки христијани исто беа принудени

Ватикан

Отец Ломбарди ја коментираше реакцијата од турска страна

Зборовите на папата Фрањо за „ерменскиот геноцид“ ја одразуваат „точно и доследно линијата во дијалогот“. Тоа го изјави ватиканскиот портпарол отец Федерико Ломбарди на брифингот во Ватикан.

Ватикан

Турција го повелече својот амбасадор при Светиот Престол

Турската влада – како реакција на изјавата на Папата по повод обележувањето на  години од „Големото злосторство“, односно масакрот врз Ерменците во тогашното Османлиско царство

Ватикан

Папата го прогласи свети Гргур од Нарек за црковен научител

И денес го слушаме пригушениот и заборавениот крик на безпомошните браќа и сестри, кои поради нивната вера во Христос или етничкото потекло, јавно и немилосрдно се убиваат, обезглавуваат,