Tag "венчание"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до членовите на судот на Римската Рота: Верната љубовта не е утопија

По повод отворањето на судската година, папата Фрањо во аудиенција ги прими членовите на судот на Римската Рота, а во својот говор се осврна и на бракот: врската меѓу сопружниците

Ватикан Вести

Папата ги изненади младенците и ја предводеше светата Тајна Венчание

Папата Фрањо во саботата на 14 јули изненади припадник на швајцарската гарда и неговата идна жена Бразилка, така што ненадејно се појави во сакристијата пред славењето на Женидбата и одлучи

Вера Семејство

Материјалната сигурност не гарантира успешен брак

Понекогаш чекаме некои работи да се подредат, за да се исполнат некои услови кои ќе ни пружат сигурност, па тогаш „на мир“ ќе можеме да донесеме одлука за брак и…

Македонија

Бискупот Стојанов ја подели Светата Тајна Женидба на пет брачни парови

На 28 мај 2016 во парохиската црква Свето Благовештение во Штип монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и апостолски егзарх во Македонија ја предводеше Светата Литургија

Македонија

Бискупот Стојанов венча четири парови од Гостивар

Во сабота, 5 декември 2015 година во скопската катедрала, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов на четири парови им ја подели Светата Тајна венчание.