Tag "бегалски камп"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Сочувство на Папата за нападот на бегалскиот камп во ДР Конго

Ноќта на 1 февруари 2022 година е нападнат кампот за раселени лица „Plaine Savo“ во Итурија, Демократска Република Конго. „Грозен и варварски чин“, се зборовите со кои папата Фрањо го

Свет

Ракоположени три нови свештеници во бегалски камп во Ербил

Две години по протерувањето на илјадници христијански семејства од Каракош, градво долината Ниневија во северен Ирак, тројца млади, од тој град беа ракоположен за свештеници во бегалскиот камп во Ербил

Ватикан

Папата до бегалците: Не губете ја надежта

Во бегласкиот камп Мориjа на островот Лезбос, Папата го имаше својот прв службен говор во текот на кратскиот престој на тлото на Грција. Eве што кажа Папата:

Свет

Ракоположени за ѓакони во бегалски камп

Откако семинаријата во Карадош е затворена поради жестокитe напади на самонаречената Исламска држава во 2014 година, четири богослови