Tag "Анселмо Гвидо Пекорари"

Врати се на почетна
Вести Свет

Папата Фрањо подари мошти на Бугарската православна црква

Апостолскиот нунциј во Бугарија монсињор Анселмо Гвидо Пекорари на 27 февруари 2020 година во име на папата Фрањо свечено ги предаде на Неговата Светост патријархот Ноофит, Патријарх на Бугарија и

Вести Македонија

На Богојавление епископот Стојанов служеше света Литургија во Струмица во заедништво со Апостолскиот нунциј Пекорари

На празникот Богојавление, 19 јануари 2018 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, во заедништво со Апостолскиот нунциј во Република Македонија, Н.В.П. монс. Анселмо

Вести Македонија

Апостолскиот нунциј Пекорари оствари средба со премиерот Заев

На средбата со премиерот Заев, Апостолскиот нунциј во Република Македонија монс. Пекорари ги поздрави заложбите на Владата за европска иднина на Македонија

Ватикан

Апостолскиот нунциј Пекорари се сретна со папата Фрањо

Папата Фрањо во понеделник 5 септември 2016 година во Ватикан го прими монс. Анселмо Гвидо Пекорати, Апостолски нунциј во Македонија и Бугарија.