Свет

Врати се на почетна
Свет

Папата сака да ја реорганизира Римската курија

Минхен, 23.4.2013 /к.мк/ – Неодамна папата Фрањо формира група на кардинали, кои ќе го советуваат во управувањето на општата Црква и да го проучат нацртот за реорганизирање на Римската курија.

Свет

Насилството врз жените ја понижува човечката природа

Њујорк, 23.4.2013 /к.мк/ – Силувањето на жените како воено средство, е „навреда за совеста на човештвото“, а сите држави и меѓународната заедница би морале да спречат силувањето на жените да

Свет

Русите сакаат да го видат Папата во нивната земја

Москва, 23.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо е добродојден во православна Русија. Според акнетата на Институтот за јавно мислење од Левада, 71 % Руси посакуваат Папата да ја посети нивната земја,

Македонија Свет

Заврши свеченоста по повод 50 годишниот Јубилеј на Класичната верска гимназија „Паулинум”- Суботица

Суботица, 22.4.2013 /к.мк/ – Класичната верска гимназија и семинарија Паулинум – Суботица во саботата 20 април 2013 година го одбележа 50 годишниот Јубилеј постоење и тоа беше завршна свеченост. По

Свет

Папата Фрањо го повика неговиот чевлар од Аргентина

Буенос Аирес, 21.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо брзо стана познат по својата скромност, а во прилог на ова зборува и неговата одлука да продолжи да ги носи своите едноставни црни

Свет

Француските епископи упатија порака на надеж до нацијата

Париз, 21.4.2013 /к.мк/ – „Во време кога многу наши сонародници гледаат со загриженост кон иднината, ние сакаме да бидеме нивни сведоци на надежта“. Со овие зборови архиепископот на Париз кардиналот

Свет

Два милиони млади луѓе на средба со Папата во Рио

Рио, 20.4.2013 /к.мк/ – Најмалку два милиони млади луѓе ќе го поздрават папата Фрањо во Бразил на Светскиот ден на младите, од 23 до 28 јули 2013 година. Ова ќе

Македонија Свет

Н.В.П. д-р Киро Стојанов присуствува во Суботица на јубилејот 50 години Паулинум

Суботица, 20.4.2013 /к.мк/ – Неговото Високо Преосвештенство монс. Киро Стојанов, деновиве (19 и 20 април) учествува на Јубилејот 50 години од постоењето на Бискупската класична семинарија и гимназија Паулинум. Семинаријата

Македонија Свет

Преку пасторална пракса во Куманово до свештеничко ракопoлагање од папата Фрањо

Рим, 20.4.2013 /к.мк/ – Во недела, 21 април, папата Фрањо за епархијата Рим ќе ракоположи десет нови свештеници. Светата Литургијата ќе започне во 9.30 часот во базиликата свети Петар во

Свет

Шпанија: Реформа за правото на абортус

Мадрид, 19.4.2013 /к.мк/ – Владата на премиерот Маријано Рахој сака да го ограничи правото на абортус. Тоа го изјави министерот за правда Алберто Руиз Галардон. Ризиците за физичкото и психичкото