Свет

Врати се на почетна
Свет

Кардинал Пел: „Ние не сме кабинет“

Сиднеј, 25.4.2013 /к.мк/ – Како што е веќе објавено, осум кардинали ќе го советуваат Папата, а нивната работа започнува веќе во октомври. Еден од овие кардинали, Австралиецот Георги Пел, веќе

Свет

Левандовски: Не се срамам од Исус и својата вера

Ќе го носам овој медалјон затоа што сум католик и не се срамам од Исус и својата вера. Сигурен сум дека Господ Бог е со мене и дека бдее над

Свет

Рио де Жанеиро: Ватиканскaтa делегација ja прецизира посетата на Папата за Светскиот ден на млади

Рио де Жанеиро, 25.4.2013 /к.мк/ – Ватиканската делегација предводена од Алберто Гаспари одговорен за меѓународните патувања на Папата, се наоѓа во Рио де Жанеиро за подготовка на посетата на папата

Македонија Свет

Бискупска Конференција во Котор

Котор, 23.4.2013 /к.мк/ – Од 22 до 24 април 2013 во црногорскиот град Котор се одржува Бискупско заседание, односно пролетната сесија на Меѓународната Бискупска Конференција „Кирил и Методиј“.  Меѓународната Бискупска

Македонија Свет

Проповед на Н.В.П. д-р Киро Стојанов по повод 50 годишнината од постоењето на семинаријата „Паулинум“ во Суботица, Р. Србија

Драги семинаристи, браќа и сестри, Познато ни е дека секоја Евхаристија е впрочем благодарност. Господ Исус го воспостави овој начин на спомен на неговите маки, смрт и воскресение, за секогаш

Свет

Папата сака да ја реорганизира Римската курија

Минхен, 23.4.2013 /к.мк/ – Неодамна папата Фрањо формира група на кардинали, кои ќе го советуваат во управувањето на општата Црква и да го проучат нацртот за реорганизирање на Римската курија.

Свет

Насилството врз жените ја понижува човечката природа

Њујорк, 23.4.2013 /к.мк/ – Силувањето на жените како воено средство, е „навреда за совеста на човештвото“, а сите држави и меѓународната заедница би морале да спречат силувањето на жените да

Свет

Русите сакаат да го видат Папата во нивната земја

Москва, 23.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо е добродојден во православна Русија. Според акнетата на Институтот за јавно мислење од Левада, 71 % Руси посакуваат Папата да ја посети нивната земја,

Македонија Свет

Заврши свеченоста по повод 50 годишниот Јубилеј на Класичната верска гимназија „Паулинум”- Суботица

Суботица, 22.4.2013 /к.мк/ – Класичната верска гимназија и семинарија Паулинум – Суботица во саботата 20 април 2013 година го одбележа 50 годишниот Јубилеј постоење и тоа беше завршна свеченост. По

Свет

Папата Фрањо го повика неговиот чевлар од Аргентина

Буенос Аирес, 21.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо брзо стана познат по својата скромност, а во прилог на ова зборува и неговата одлука да продолжи да ги носи своите едноставни црни