Свет

Врати се на почетна
Свет

Француските епископи упатија порака на надеж до нацијата

Париз, 21.4.2013 /к.мк/ – „Во време кога многу наши сонародници гледаат со загриженост кон иднината, ние сакаме да бидеме нивни сведоци на надежта“. Со овие зборови архиепископот на Париз кардиналот

Свет

Два милиони млади луѓе на средба со Папата во Рио

Рио, 20.4.2013 /к.мк/ – Најмалку два милиони млади луѓе ќе го поздрават папата Фрањо во Бразил на Светскиот ден на младите, од 23 до 28 јули 2013 година. Ова ќе

Македонија Свет

Н.В.П. д-р Киро Стојанов присуствува во Суботица на јубилејот 50 години Паулинум

Суботица, 20.4.2013 /к.мк/ – Неговото Високо Преосвештенство монс. Киро Стојанов, деновиве (19 и 20 април) учествува на Јубилејот 50 години од постоењето на Бискупската класична семинарија и гимназија Паулинум. Семинаријата

Македонија Свет

Преку пасторална пракса во Куманово до свештеничко ракопoлагање од папата Фрањо

Рим, 20.4.2013 /к.мк/ – Во недела, 21 април, папата Фрањо за епархијата Рим ќе ракоположи десет нови свештеници. Светата Литургијата ќе започне во 9.30 часот во базиликата свети Петар во

Свет

Шпанија: Реформа за правото на абортус

Мадрид, 19.4.2013 /к.мк/ – Владата на премиерот Маријано Рахој сака да го ограничи правото на абортус. Тоа го изјави министерот за правда Алберто Руиз Галардон. Ризиците за физичкото и психичкото

Свет

Саудискиот крал упати писмо до Папата

Рим, 19.4.2013 /к.мк/ – Саудискиот крал Абдулах му напиша на папата Фрањо своја лична порака. Писмото му беше врачено на папата оваа среда преку саудискиот амбасадор во Италија, Салех Мухамед

Свет

Монс. Ѓуро Храниќ именуван за архиепископ на Ѓаковско – осиечката архиепископија

Загреб, 18.4.2013 /к.мк/ – Апостолската нунцијатура во Хрватска денес точно напладне објави дека Светиот Отец го прифати повлекувањето на монс. Марин Сракиќ од управување со Ѓаковско – осиечката архиепископија во

Свет

Кардинал Скола: Да не се гледа само квантитетот, туку и квалитетот

Милано, 18.4.2013 /к.мк/ – „Луѓето кои постојано говорат дека повеќе никој не оди на Црква, обично тие самите не одат на Црква“, ова го изјави миланскиот архиепископ кардинал Анџело Скола,

Свет

Турција: Византиска црква ќе се претвори во џамија

Истанбул, 18.4.2013 /к.мк/ – Властите во Трабзон во североисточна Турција, сакаат една стара византиска црква да ја користат за исламски богослужби. Во моментов се размислува како тие би можеле да

Свет

Светскиот совет на Цркви остро ги осудува нападите во Египет

  Женева, 17.4.2013 /к.мк/- Светскиот совет на Црквите изрази длабока загриженост поради неконтролираното насилство кое се случува во Египет. Во соопштението Генералниот секретар на Светскиот совет на Цркви отец Олав