Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Од проповедта на Папата: Сеќавањето и надежта се две христијански карактеристики

Христијанинот треба секогаш да го чува во себе споменот на првата средба со Христос и надежта која е во Него, што поттикнува да се оди напред во животот со храброста

Свет

Христијанските источни патријарси расправаа за состојбата на христијаните на Блискиот исток

На средбата одржана на 27 јануари во седиштето на либанскиот патријархат (во Бкерке), патријарсите и христијанските водачи од Истокот расправаа за состојбата на христијаните на Блискиот Исток,

Ватикан

Од проповедта на Папата: Бог спасува во Црквата, во својот народ

По новиот пат кој го отвори Исус не одат оние кои ја присвојуваат верата, затварајќи се во елитни групи кои ги презираат другите – рече папата Фрањо во проповедта на

Ватикан

Папата го промени начинот на предавање на палиумот на новите митрополити

Во писмото од 12 јануари пратено до сите апостолски нунцијатури, управникот на папските литургиски славења монсињор Гвидо Марини ја објави одлуката на папата Фрањо да го промени начинот

Свет

Во Франција расте бројот на противниците на абортусот

Овогодишниот ‘Марш за живот’ во Париз, одржан минатата недела на 25 јануари, според информациите од коалицијата pro-life која го организираше овој настан, се собрале околу 45.000 луѓе – претежно млади.

Ватикан

Папата на Генералната аудиенција: Отсуството на татко во животот на децата и младите предизвикува рани

Отсуството на татко во животот на децата и младите предизвикува рани кои можат да бидат многу тешки. Застранувањата на младите може во добар дел да се сведе на тој недостаток,

Ватикан

Монсињор Дал Тозо: Христијанските заедници се повикани да бидат ‘острови на милосрдието’

Во Канцеларијата за печат при Светиот Престол на 27 јануари беше претставена пораката на папата Фрањо за овогодинашниот велигденски пост. На прес-конференцијата беа присутни

Ватикан

Папата во пораката за Великиот пост: Да не ја глобализираме рамнодушноста

Христијаните се соочени со глобализација на рамнодушноста. Во пораката за Великиот пост за 2015 година, која на 27 февруари е претставена на конференцијата за медиуми во Канцеларијата

Свет

Надбискупот Генсвајн: Не постои несогласување меѓу почесниот папа Бенедикт XVI и папата Фрањо

Надбискупот Георг Генсвајн, префект на Папскиот дом и личен секретар на почесниот Папата, рече дека не постои несогласување меѓу Бенедикт XVI и папата Фрањо по прашањето за причестување