Македонија

Врати се на почетна
Македонија

Во Скопје се одржува Третата светска конференција за меѓурелиски дијалог

Скопје, 10.5.2013 /к.мк/ – Од 10 до 11 мај 2013 година во Скопје ќе се одржи Третата светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог, на која ќе учествуваат околу 110

Македонија

Евангелизација на плоштадот Гоце Делчев во Струмица

Струмица, 8.5.2013 /к.мк/ – На плоштадот Гоце Делчев во Струмица од недела, 12 мај со почеток од 16.00 часот, па секоја недела до Педесетница ќе се навестува Радосната вест од

Македонија

Промовиран албумот со духовни песни: Кога воскресна Господи…

Петралинци, 7.5.2013 /к.мк/ – На третиот ден од Воскресението Христово во парохиската црква Свети Кирил и Методиј – Петралинци, по завршувањето на светата Литургија се одржа промоција на албумот со

Македонија

Прославен патрониот празник во Чанаклија

Чанаклија, 6.5.2013 /к.мк/ – Во филјалната црква „Свети великомаченик Георги“ во Чанаклија денес сѐ празнуваше патрониот празник. Архиерејската Литургија ја предводеше Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, бискуп Скопски и Апостолски

Македонија

Велигденска честитка од парохијата во Гевгелија

Гевгелија, 4.5.2013 /к.мк/ – Верниците од парохијата „Свети Петар и Павле“ Гевгелија со својот парох о.Димитар Ташев на сите верници и духовенството од Апостолскиот егзархат во Македонија им го честитаат

Македонија

Екуменскиот дух во Гевгелија на Велики Петок

Гевгелија, 5.4.2013 /к.мк/ – Велики петок, ден во кој Исус доброволно се дава да биде распнат на крстот заради нас и заради нашето спасение. Црквата неуморно нагласува дека нема воскресение

Македонија

Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов по повод Воксресението Христово упати честика до Поглаварот на МПЦ – ОА, г.г. Стефан

Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, по повод празникот воскресение Христово упати честитка до Поглаварот на МПЦ – ОА, Неговото Блаженство г.г. Стефан, Архиепископ

Македонија

Крстен Пат на Велики Петок во Радово

Радово, 3.5.2013 /к.мк/ – Младите од Радово повеќе години веќе на денот на страданијата, распнувањето и смрта на крстот на Господ Исус Христос, заедно со својот парох и сите верници

Македонија

Претседателот Иванов упати честитка до сите верници по повод празникот Воскресение Христово

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов Иванов, по повод големиот христијански празник Велигден упати честитка до сите верници христијани кои овие денови го слават празникот на Воскресението Христово. Во овие

Македонија

На Велики Четврток во Струмица се служеше света архиерејска Литургија

Струмица, 02.05.2013 /к.мк/ – Велики Четврток е ден кога Исус Христос ги востанови светите Тајни Света Евхаристија и Свештеничко Ракополагање. По тој повод во заедништво со свештенството, Н.В.П. монс. д-р