Македонија

Врати се на почетна
Вести Македонија

Владиката Стојанов го подели богојавленскиот благослов на студиото на Радио Марија

Веднаш по завршувањето на светата архиерејска Литургија која епископот Стојанов ја служеше на 19 јанауари 2022 година по повод празникот Богојавление во парохиската Црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во

Вести Македонија

Подарок за епископот Стојанов од Црковниот одбор и парохиската заедница „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица

На крајот од Светата архиерејска Литурија на празникот Богојавление, 19 јанаури 2022 година, која епископот Стојанов ја служеше во парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица

Вести Македонија

Епископот Стојанов на Богојавление служеше во Струмица

На празникот Богојоваление – Водици, 19 јануари 2022 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква „Раѓање на свети Иван

Вести Македонија

Најава: Епископот Стојанов на Богојавление ќе служи архиерејска Литургија во црквата Свети Иван Крстител – Струмица

Традиционално, на празникот Богојавление – Водици, среда 19 јануари 2022 година со почеток во 10.00 часот Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх ќе служи

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше Света Златоустова Литургија во Светилиштето на Света Мајка Тереза во Скопје

Бискупот, монс. д-р Киро Стојанов, утрото на 11 јануари 2022 година во Светилиштето Света Мајка Тереза во Спомен куќата во Скопје служеше Света Златоустова Литургија.

Вести Македонија

Божиќна приредба во катедралната парохија

Младите од катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ Струмица, на 7 јануари 2022 година пред присутните верници во катедралата ја прикажаа божиќната приредба, во чиј склоп беше и драмата „Божикот

Вести Македонија

Младите од Радово во домот за стари лица „Отворено Срце“ и Казнено-поправната установа „Затвор Струмица“ ја пренесоа божиќна радост

Под мотото „Божик да допре до секое срце“, младите од парохијата „Свети Пророк Илија“ од Радово заедно со Сестрите Евхаристинки, во соработка со парохот отец Зоран И. Стојанов и капеланите

Вести Македонија

Епископот Стојанов во Радово: Родителите се професори на христијанскиот живот

На вториот ден од Божиќ, 8 јануари 2022 година, кога Црквата со слави Соборот на Пресвета Богородица и Светото Семејство, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов

Вести Македонија

Епископот Стојанов во Нова Маала: Рождеството Христово го предизвика Ирод и ги повика мудреците

На првиот ден од празникот Рождество Христово – Божиќ, 7 јануари 2022 година, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во парохиската црква

Вести Македонија

Епископот Стојанов служеше Божиќна света Литургија во Струмица

На празникот Рождество Христово, 7 јануари 2022 година, епископот Стојанов служеше свечена света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица. На Литургијата сослужуваа о. Георги Трајков,