Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата замина на „покајничко ходочaстие“ во Канада

Започна 37. Апостолско патување на Светиот Отец во странство. Папата Фрањо утрово, 24 јули 2022 година полета од римскиот аеродром Фиумичино за Канада. Во Едмонтон треба да пристигне во 11.20

Вера Проповеди

Ти се простуваат гревовите твои!

Размислување за Шеста недела по Педесетница според Евангелието по Матеј 9,1-8

Ватикан Вести

Порака на Светиот Отец Фрањо за Вториот Светски ден на баби, дедовци и стари лица

По повод Вториот светски ден на баби, дедовци и стари лица, кој Црквата оваа година го прославува на 24 јули, ја објавуваме пораката на Папата. Преводот е неофицијален.

Ватикан Вести

Моту проприо за заштита на харизмата и унапредување на евангелизацијата

Со документот „Ad charisma tuendum“, Папата одреди од 4 август овластувањето за Прелатурата Опус Деи да се пренесе од Дикастеријата за епископи на Дикастеријата за клер и одредува Прелатот повеќе

Ватикан Вести

„Покајничкото ходочастие“ во Канада Папата го довери на Пресвета Богородица

Како и секогаш од самиот почеток на својот понтификат, па и пред секое меѓународно патување, Папата во петок утрото, 22 јули 2022 година отиде во базиликата Света Марија Велика. Сам,

Ватикан Вести

Папата Фрањо на погребот на отец Фарес

Во Генералната курија на Друштвото Исусовци во Рим, Папата сослужуваше на погребот на отец Диего Фарес, кој почина пред два дена на 67-годишна возраст. Во проповедта, директорот на списанието Civiltà

Ватикан Вести

Светиот Престол: Германскиот синодален пат не може да донесува доктринарни одлуки

Во соопштението од Ватикан се прецизира дека иницијативата која е во тек во Германија нема овластување да ги обврзе бискупите и верниците на нови начини на управување и нови пристапи

Ватикан Вести

Папата: На болниот крик на Земјата да одговориме со дела

Блиску сме до пресвртна точка, потребна е индивидуално и колективно еколошко преобраќање. Во својата порака за Светскиот ден на молитва за грижа на создадениот свет, Папата, во поглед на двете

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Канада – патување по патот на исцелување

Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол во среда 20 јули 2022 година пред новинарите ја презентираше програмата на патувањето, кое од 24 до 30 јули ќе биде покајничко

Ватикан Вести

Папата во аудиенција го прими принцот Алберт II. и принцезата Шарлин

Средба на принцот Алберт II. и принцезата Шарлин со Папата, кој ги прими во Апостолската палата во Ватикан, траеше околу половина час.