Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Апостолскиот нунциј Суријани ги предаде акредативните писма на претседателот Пендаровски

Апостолскиот нунциј во Македонија насбискупот Лучано Суријани во претседателската вила на Водно, на 27 јули 2022 година, ги предаде акредативните писма на претседателот Стево Пендаровски.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов му изрази добредојде на новиот Апостолски нунциј во Македонија монс. Лучано Суријани

Бискупот Стојанов, на 26 јули 2022 година, во попладневните часови му изрази добредојде на новиот Апостолски нунциј монс. Лучано Суријани. Во срдечна братска атмосфера се присетија на досегашните средби сѐ

Ватикан Вести

Апостолскиот нунциј Суријани ги предаде копиите од акредативните писма на министерот Османи

Во просториите на Минситерството за надворешни работи на Македонија, во среда 27 јули 2022 година, надбискупот Лучано Суријани, Апостолски нунциј во Македонија на средба со министерот за надворешни работи на

Ватикан Вести

Папата: Чувајте го минатото за да ја зачувате иднината

На стадионот Комонвелт во Едмонтон, во понеделник 26 јули 2022 година, папата Фрањо служеше света Литургија пред околу 50.000 луѓе, на празникот на светите Јоаким и Ана, потсетувајќи за важноста

Ватикан Вести

Папата: Црквата е повикана да биде дом на помирување

Вториот ден од Апостолското патување на папата Фрањо заврши со средба со парохијаните на „индиjанската“ парохија во Едмонтон, каде ги сподели своите размислувања за тоа што значи зборот „помирување“.

Ватикан Вести

Папата понизно побара прошка од домородните народи

На вториот ден од „покајничкото ходочастие“ во Канада, на 25 јули 2022 година, папата Фрањо се сретна со домородните народи во резерватот Масквацис и побара прошка за улогата на Католичката

Ватикан Вести

Папата во Канада: Средби со домородното население

Папата Фрањо пристигна во Едмонтон. Авионот со кој леташе заедно со неговата придружба и новинарите слета синоќа на меѓународниот аеродром во главниот град на канадската провинција Алберта, првата станица од

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Канада

Папата Фрањо пристигна во Едмонтон, Канада, од каде започнува неговото 37. Апостолско патување во странство, како што го нарече „покајничко ходочастие“ со цел да придонесе за процесот на „исцелување и

Uncategorized

Во Струмица прославен Вториот светски ден на баби, дедовци и стари лица

По повод Вториот светски ден на баби, дедовци и стари лица, во недела 24 јули 2022 година, во парохиската црква „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица се служеше света

Ватикан Вести

На пат кон Канада, папата Фрањо ја истакна важноста на бабите и дедовците и постарите лица

На пат кон „покајничкото ходочастие“ во Канада, папата Фрањо им се обрати на новинарите кои беа со него на летот и потсети на Светскиот ден на бабите и дедовците и