Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до локалните власти: Почнете од периферијата, бидете блиски со луѓето

Папата Фрањо во сабоа 5 февруари 2022 година во аудиенција ги прими претставниците на Државната асоцијација на италијански општини во аудиенција

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за нападот на бегалскиот камп во ДР Конго

Ноќта на 1 февруари 2022 година е нападнат кампот за раселени лица „Plaine Savo“ во Итурија, Демократска Република Конго. „Грозен и варварски чин“, се зборовите со кои папата Фрањо го

Вести Македонија

Поглаварите на верските заедници на средба со министерот за здравство Сали

Министерот за здравство Баким Сали на 3 февруари 2022 година во НУ Спомен куќа „Мајка Тереза“ се сретна со поглаварите на верските заедници, при што упати порака дека единствена, докажана,

Вести Македонија

Средба на верските лидери со премиерот Ковачевски

На средбата со премиерот Ковачевски верските лидери разговараа за повеќе актуелни прашања, важни за претставниците на верските заедници

Ватикан Вести

Папата во пресрет на Зимските олипмиски игри: Инклузивниот спорт е вистинскиот златен медел

Светиот Отец упати поздрав до учесниците на претстојните Зимски олимписки и параолимписки игри и изрази задоволство што новото гесло ја поттикнува културата на братство.

Вести Свет

Дубаи: Млади луѓе од различни вери го живеат братството

Во рамките на богатата програма на Дубаи Експо од 2 до 5 февруари 2022 година се одржува II. Меѓународен ден на човечкото братство, е организиран и вториот фестивал „Човечко братство

Ватикан Вести

Папата до италијанската полиција во Ватикан: Човекот треба да биде во центарот

Папата Фрањо во четврток 3 февруари 2022 година во аудиенција ги прими членовите на Инспекторатот за јавна безбедност кои својата служба ја вршат во Ватикан и изрази благодарност до сите

Ватикан Вести

Папата Фрањо на Денот на посветениот живот служеше света Литургија во базиликата „Свети Петар“ со монаси и монахињи

Папата Фрањо на Денот на посветениот живот 2 февруари 2022 година служеше света Литургија во базиликата „Свети Петар“ со монаси и монахињи при што истакна: „Понекогаш зад добрите дела може

Вести Македонија

По повод Денот на Богопосветените лица бискупот Стојанов предводеше Литургија на Словото

По повод Светскиот ден на Богопсоветените лица Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх во вечерните часови во среда 2 февруари 2022 година на програмата на Радио Марија ја предводеше

Ватикан Вести

Папата на Генералната аудиенција: Заедница на спасени грешници

Во катехезата на Генералната аудиенција во среда 2 фавруари 2022 година, папата Фрањо зборуваше за општеството на светците, аспект на верата што не е секогаш добро разбран, потсетувајќи нè дека