Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Не плашете се да ја споделувате надежта

Не плашете се да ја споделувате надежта – истакна папата Фрањо на Генералната аудиенција

Ватикан Вести

Папата се сретна со рускиот митрополит Иларион

На 26 септември 2017 година, во Ватикан, папата Фрањо се сретна со митрополитот Иларион,

Ватикан Вести

Пораката на Папата до Конгрегацијата на свети Винко Паулски

На 27 септември 2017 година, папата Фрањо испрати порака до членовите на семејството на свети Винко, кои ја одбележуваат 400 годишнина од своето основање, а чиј основател е свештеникот од

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја отвори кампањата на Каритас „Сподели патување“

Папата Фрањо за време на Генералната аудиенција во среда 27 септември 2017 година ја отвори глобалната

Вера Сведоштва

Свети Винко Паулски

Споменден на свети Винко Паулски, свештеник, кој полн со свештенички дух,

Ватикан Вести

Папата: Влези во близок однос со Господ

„Оние кои го слушат Словото Божјо и го чуваат“ – тоа за Исус е поим за семејство;

Вера Сведоштва

Парох до министрантите: Еве зошто сте ни потребни

Овој олтар кој го гледате е одраз на небесниот олтар. Ова чаша е знак на вечната прескапоцена Крв

Ватикан Вести

Папата: Утехата не е забава, туку мир Господов

Утехата не е забава, туку мир Господов – истакна папата Фрањо на светата Литургија

Ватикан Вести

Папата се сретна со членови на две швајцарски фондации

На 25 септември 2017 година, папата Фрањо се сретна со добротворите на две швајцарски фондации

Вести Свет

Фулда: 150 години од првата конференција на германските епископи

На своето есенскo пленарно собрание, што се одржува во Фулда од 25 до 28 септември 2017 година, Германската епископска конференција ќе одбележи 150 години од првата официјална средба на германските