Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Духовден– Силата на Светиот Дух

Свесни сме дека во нас и во светот делуваат добри и зли сили. Ние сме слободни и повикани сме да одлучуваме за доброто и против злото. Тоа совеста му го

Вести Македонија

Прва Причест и Миропомазание во Скопската катедрала

На 4 јуни 2017 на празникот Духови – Педесетница, во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје

Вера Духовност

Празник на Пресвета Троица

Спасението дојдено преку Исус е пред сѐ да нѐ отвори за заедништво, учествувајќи во динамиката

Вести Свет

Епископ на Коптската Црква испрати порака до терористите

Епископот рекол дека е свесен, дека неговата порака е различна од онаа која сите ја очекуват, но христијанската порака е токму таква.

Ватикан Вести

Папата: Светиот Дух нека му подари мир на светот

Светиот Отец по евхаристиското славење на плоштадот Свети Петар на 4 јуни 2017 година во Ватикан, го упати и својот пладневен наговор, кој го пренесуваме во целост:

Ватикан Вести

Папата на Педесетница: Нови луѓе, нови срца

Во денешните читања ни се претставени две новости: во првото читање Светиот Дух

Ватикан Вести

Децата од општините од Италија погодени од земјотресот го посетија Папата

На 3 јуни 2017 година во склоп на иницијативата „Детски воз“, Светиот Отец се сретна со 400 деца

Ватикан Вести

Мирот е возможен во името на Исус

Сите ние овде собрани исповедаме дека Исус е Господ! – рече папата Фрањо за време на бдението

Ватикан Вести

Зошто Бог дозволува децата да страдаат?

Зошто Бог дозволува децата да страдаат? Како децата можат да го променат светот?

Ватикан Вести

Папата најави вонредно време за молитва и размислување

На 3 јуни 2017 година, Папата во аудиенција ги прими учесниците на конференцијата на Папските