Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Духовден – Педесетница

Духовден е полнотата на Велигден и е најсилниот ефект од Воскресението Христово.

Вера Сведоштва

Синот на полската премиерка Беата Шилдо стана свештеник

Беата Шидло порача дека е горда на својот син и дека, иако е единствена премиерка на држава во Европа

Ватикан Вести

Пастирот треба да го води Божјиот народ со понизност и љубов

Исус му го доверува своето стадо на Петар, најголемиот грешник меѓу апостолите, и го повикува

Ватикан Вести

Папата до свештениците: Молете неуморно

На 1 јуни 2017 година папата Фрањо се сретна со учесниците на пленарното собрание на Конгрегацијата за клер.

Вера Духовност

Свети рамноапостоли цар Константин Велики и света царица Елена

Родителите на Kонстантин биле царот Kонстанциј Флор и царицата Елена. Кога Константин стана цар

Вера Проповеди

Задушница

Звукот од камбаната на Денот на Задушници го повикува човекот да се посети на својата човечка судбина.

Вера Семејство

Зошто е важно да се моли Света Бројаница во семејството?

Честопати можеме да ги слушнеме родителите како велат: „Подготвен сум да направам сѐ за своите деца!“

Ватикан Вести

Највредното богатство на Европа се семејствата

Највредното богатство на Европа се семејствата – ова го изјави папата Фрањо во четврток 1 јуни 2017 година

Ватикан Вести

Папата: Апостол Павле нѐ учи на апостолска ревност

Проповедување, прогонство и молитва – се три точки или ставови од животот на свети Павле за кои

Вести Свет

Почина кардинал Љубомир Хусар

Поранешниот поглавар на Украинската Источно католичка Црква, кардинал Љубомир Хусар почина на 31 мај 2017 година, во 85 година од животот. Во неговиот роден град Лавов, каде што долги години