Archive

Врати се на почетна
Вера Духовност

Слово за живот, февруари 2017

„ Ќе ви дадам ново срце, и нов дух ќе ви дадам!“ (Језекиил 36,26)

Ватикан Вести

Папата: Животот е свет

Луѓето преку нашите дела препознаваат дека сме вистински следбеници на Оној Кој е Светлина

Ватикан Вести

Папата се сретна со Фоколарите

За да се избегне идолопоклонството на парите потребно е да ги делиме со другите – порача папата

Ватикан Вести

Папата до болните: Повикувајте го застапништвото на Пресвета Богородица

Во сабота на 4 февруари 2017 година, објавено е писмото на папата Фрањо упатено до државниот

Вера Проповеди

Запрашај се на кого си посличен: На митарот или фарисејот?

Ние луѓето често си создаваме слика за себе така што се споредуваме со другите околу себе.

Вести Свет

Пораката на Папата до учесниците на Светскиот самит на нобеловците за мир

Нека напорите вложени во градењето мостови за мир и помирување во Колумбија, ги вдахнат сите

Ватикан Вести

Папата до монасите и монахињите: Чувајте се од искушението „преживување“

Искушението кое посветениот живот може да го направи бесплоден е искушението на „преживување“

Ватикан Вести

(Видео) Објавена молитвената накана за февруари

Молитвената накана на папата Фрањо за месец февруари 2017 гласи: „ Да се молиме за оние кои се во

Вести Македонија

Бискупот Стојанов служеше во базиликата Свети Павле во Рим

Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Макеоднија, монс. д-р Киро Стојанов ја превдодеше свечената

Вера Духовност

Не споредувајте се со другите, вие сте уникатно Божјо дело!

Секогаш кога гледате дека некој во нешто е пред вас, а некој позади вас, во себе внесувате толку негативни