Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Твитер порака на Папата против трговијата со луѓе

„Оној кој тргува со луѓе е одговорен пред Бога. Да се помолиме за преобраќање на срцата“, порача папата

Ватикан Вести

Надбискупот Галагер за патувањето во Јапонија

Мир, човекови права, разоружувањето, тоа се главните теми за кои надбискупот Пол Р. Галагер,

Вера Духовност

Трагично спречување на духовниот повик

Во една парохија живеела една мајка која секоја прва сабота во месецот давала да се служи света Литургија

Ватикан Вера Вести Проповеди

Објавена пораката на Папата за Великиот пост

На 7 февруари 2017 година е објавена пораката на папата Фрањо за Великиот пост, на тема „Словото е дар.“

Ватикан Вести Проповеди

Три дарa од Бог за човекот

Во проповедта на светата Литургија на 7 февруари 2017 година во капелата на домот Света Марта

Вести Свет

Хуманитарна криза во Сомалија

Состојбата на сомалискиот народ и понатаму е многу тешка: 363 илјади деца страдаат од неухранетост,

Ватикан Вести Проповеди

Не бивајте робови на обврските, туку робови на љубовта

Вкочанетите се плашат од слободата која Бог ни ја дава; се плашат од љубовта – рече Светиот Отец

Вера Духовност Сведоштва

Екслузивно интервју на Католици.мк со сестра Еврозија Алоати

Со ова претпоставено интервју на Католици.мк со сестра Еврозија Алоати, основателката

Вести Македонија

Заветен ден: На поклонение верниците од Струмица и Нова Маала

Во недела 5 февруари 2017 година во катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, се служеше света Миса

Вера Семејство

Дали е ова премногу кратко?

Дали некогаш кога сте пробувале нова сукња или фустан сте се запрашале?