Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Дали света Тереза на Детето Исус му испрати рози на папата Фрањо во Мексико?

Кога папата Фрањо ненадејно застана пред клаузурниот манастир во неделата утрото, тој доби подарок од сестрите кои живеат таму: голем букет од бели рози.

Македонија

Бискупот Стојанов ја прими амбасадорката на ОБСЕ во Македонија

На 17 февруари 2016 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов ја прими во посета новата водителка на мисијата ОБСЕ во Македонија амбасадорката Нина Сумаленен.

Македонија

Скопје: Промовирана книгата „Црквата во служба на човекот“ од бискупот монс. д-р Киро Стојанов

На 17 февруари 2016 во „Спомен куќата на Мајка Тереза“ во Скопје, се одржа промоција на книгата „Црквата во служба на човекот“ од Скопскиот бискуп

Ватикан

Оче не давај да паднеме во искушението на обесхрабреноста

Светиот Отец на светата Литургија со клерот, луѓето со посветен живот и семинаристите на стадионот Венусијано Каранса зборуваше за молитвениот живот; за тоа како клерот

Ватикан

Папата до младите: Вие сте богатството на Мексико

Младите се најголемо богатство на Мексико, кое не треба да биде жртвувано. Тоа го рече папата Фрањо обраќајќи се кон 100.000 млади, собрани на стадионот

Колумни

„Тајните писма“ на свети Иван Павле II не откриваат ништо тајно

Британската телевизија ББС објави, а многу други медиуми масовно го пренесоа откритието на „тајните“ писма на свети Иван Павле II кои

Свет

Патријархот Кирил отворен за понатамошни средби со Папата

Рускиот патријарх Кирил изјави: „Бидејќи имаше прва средба, може да има и втора и трета средба“.

Ватикан

Папата: Семејството не е надминат модел

Повеќе би сакал рането семејство кое секој ден се обидува да негува љубов, отколку општество кое е болно заради затвореноста и стравот од љубовта

Ватикан

Папата до домородното население во Мексико: Денешниот свет има потреба од вашата култура

Папата Фрањо на 15 февруари служеше света Литургија за бројното домородно население во јужната мексиканска држава Чијапас. На домородното население им порача дека на денешниот свет му е потребна нивната

Ватикан

Исусовци му подарија на Папата мошти од маченикот Про

Папата Фрањо во недела 14 февруари се сретна со група мексикански Исусовци во Апостолската нунцијатура во мексиканскиот главен град. Директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол