Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Милост е да видиш сиромашен кој чука на нашата врата

Вистинската вера вклучува свест за сиромашните кои се покрај нас. Во нив Исус чука на вратата на нашето срце – истакна папата Фрањо на светата Литургија

Ватикан

Папата: Жедта за власт станува страст

На Генералната аудиенција на 24 февруари на плоштадот Свети Петар продолжувајќи со катехеза за милосрдието во Светото Писмо,

Свет

Нигерија: Oткриена најголемата статуа на Исус во Африка

Стотици нигериски верници учествуваа во Абажа на откривањето на најголемата статуа на Jesus the Greatest (Исус Најголемиот) во Африка.

Македонија

Денови на семејството во Петралинци

Под мотото „На семејството му е потребна парохијата, на парохијата и е потребно семејството“ во католичката парохија Свети Кирил и Методиј во Петралинци од 25 до 28 февруари

Ватикан

Папата: Христијанството не е религија само на говорење

Христијанството е конкретна религија која се покажува во правењето добро. Таа не е „религија само на говорење“ која води во лицемерие и суета – рече папата Фрањо на светата Литургија

Македонија

Отец Назов именуван за парохиски викар во Нова Маала и Чанаклија

Со декрет на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, неорејот о. Ванчо Назов е именуван за парохиски викар  (капелан) во парохијата

Свет

Бан Ки-Мун сака да ги внесе абортусот и ЛГБТ правата во целите за одржлив развој

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-Мун во новиот извештај ги поттикнува владите да ги вклучат абортусот и правата

Свет

Митрополитот Иларион: Средбата меѓу Папата и Рускиот Патријарх е патоказ за заеднички активности

„Многу беше кажано за оваа прва и несекојдневна историска средба. Но најважна е содржината на средбата“.

Ватикан

Секојдневно применувајте го милосрдието

Во денот кога Римската Курија го слави Јубилејот на милосрдието, Папата Фрањо ја предводеше литургијата во базиликата Свети Петар.