Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Црквата е отворен дом на Отецот

Крстените луѓе кои по неуспешниот светотаински брак во новата врска не се исклучени од Црквата, туку и понатаму се дел од Црквата – истакна папата Фрањо на Генералната аудиенција во

Ватикан

Папата сака милосрдни свештеници блиски до народот

Кардинал Стела: Папата многу сака веродостојност на животот. Неговиот начин на живеење на своето епископство и свештенство потсетува на основните, важни потреби:

Ватикан

Во Годината на милосрдието ќе има дополнителни аудиенции

Во месец август, папата Фрањо повторно ќе почне со јавните средби. Во вторник попладне, на 4 август, на Плоштадот свети Петар ќе се сретне со министрантите

Македонија

Македонска група присуствуваше на средбата „Week of the world“ во Израел

Втора година по ред, група од Македонија учествуваше на Mеѓународната средба на млади “Week of the world”, која се одржа од 26 јули до 2 август 2015 година во Израел,

Ватикан

Прегратка на Папата за сиромашните и бездомниците во летото

„Со топлото време, бројот на сиромашните се зголеми и секој ден во бањите изградени до колонадата на плоштадот Свети Петар се капат околу 140 бездомници“.

Ватикан

Во Рим се одржува средба на министранти од целиот свет

Повеќе од 8.500 млади луѓе од сите континенти се собрани во Рим за XI Меѓународна средба на министранти, која се одржува од 3 до 8 август на тема „Еве ме

Ватикан

Телото на свети Пио од Пиетрелчина во ватиканската базилика

Во ватиканската базилика Свети Петар од 8 до 14 февруари 2016 година ќе биде изложено телото на свети Пио од Пиетрелчина

Ватикан

Папата: Света Тереза од Исус учителка на молитвата

Папата испрати порака по повод меѓународната средба во Авила која се одржува на тема: „Света Тереза од Исус учителка на животот“ и изрази надеж дека на католичките универзитети ќе се

Македонија

Во Радово прославен патрониот празник

Во недела 2 август 2015 година со света Архиерејска Литургија предводена од Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзархат во Македонија парохијата