Archive

Врати се на почетна
Uncategorized Ватикан

Бендикт XVI : Никој не вршел притисок врз мене, тоа се апсурдин тези

Почесниот папа Бенедикт XVI напиша писмо до познатиот ватиканист Андреа Торниели и во него ги демантира тврдењата дека некој вршел притисок над него за да се повлече, и сето тоа

Ватикан

Папата до членовите на Конгрегацијата за епископи: Црквата има потреба од скромни и веродостојни сејачи на вистината

На Црквата ѝ се потребни веродостојни пастири кои се грижат за сопственото стадо – истакна папата Фрањо во долгиот говор одржан на 27 февруари за членовите на Конгрегацијата за епископи.

Ватикан

Недоследен христијанин соблазнува, а соблазната убива

Недоследен христијанин соблазнува, а соблазната убива – истакна папата Фрањо во проповедта на светата Литургија на 27 февруари, на која подели света Тајна Миропомазание.

Ватикан

Епископските конференции ги испратија одговорите од прашалниците

На 24 и 25 февруари е одржана седница на редовното собрание на Епископската синода, јави Канцеларијата за печат при Светата Столица. На седницата е разговарано за резултатите од истражувањето кое

Ватикан

Папата на Генералната аудеинција: Свештеникот доаѓа да му помогне на болниот поделувајќи му ја светата Тајна Елеопомазание на болните

Секој ден Бог ги доверува на Црквата оние кои трпат по тело и дух – истакна папата Фрањо на Генералната аудиенција на плоштадот Свети Петар во среда на 26 февруари,

Македонија

Владиката Киро моли во капелата на блажена Мајка Тереза во Калкута

Неговото Високо Преосвештенство д-р Киро Стојанов, како скопски бискуп и апостолски егзарх во Македонија ја посети Калкута. Во Калкута почива големата ќерка на Католичката црква во Македонија – блажена Мајка

Ватикан

Проповед на Папата: Деца гладуваат во бегалски логори, а трговците со оружје се веселат во удобни сали

Деца гладуваат во бегалски логори, а трговците со оружје се веселат во удобни сали – претставувајќи ја таа слика во проповедта на светата Литургија на 25 февруари во капелата на

Ватикан

Писмо на Папата до семејствата во светот

Молитвена подршка – побара папата Фрањо во Писмото до семејствата, упатено по повод вонредното собрание на Епископската синода, која ќе се одржи во октомври оваа година на тема: „Пасторалните предизивци

Ватикан

Да се откријат нови начини за прикажување на мудроста, вистината и убавината на Евангелие

Папата Фрањо го испрати својот благослов до учесниците на Светскиот конгрес СИГНИС, невладина организација, односно католичко здружение за комуникација, кое има членови во 140 земји од светот

Ватикан

Папата основа Секретаријат за економски работи

Со посебен папски документ, Motu proprio „Fidelis dispensator et prudens“ папата Фрањо на 24 февруари основа нова установа за координација на економските работи на Светата Столица и Ватикан. Тоа тело,