Сведоштво на човекот кој го преживеа крвопролевањето во Лас Вегас

Сведоштво на човекот кој го преживеа крвопролевањето во Лас Вегас

Пукањето во Лас Вегас одзеде голем број жртви. Таа трагедија пак на Тејлор Бенге му помогнала да го запознае Бог, за кој трвди дека го спасил…

Почетокот на октомври е обележан со најголемата масовна престрелка досега направена од едно лице во историјата на САД.

Шеесет и четири годишниот Стефан Падок уби 58 луѓе, а рани 489, пукајќи на 22 илјади посетители на отворен концерт за кантри музика, од прозорецот на хотел во Лас Вегас.

Еден од преживеаните посетители на концертот, Тејлор Бенге, за Се-Ен-Ен се присетува на моментот кој ќе го памети цел живот.

„Сестра ми и јас започнавме да трчаме на левата страна и секој пат кога слушавме истрел, баравме засолниште. Сестра ми дури, како што е благородна, се фрли преку мене зборувајќи: „Те сакам Тејлор, те сакам,“ рече Бенге, додавајќи дека тоа никогаш нема да го заборави.

„Видов многу луѓе кои бараа помош, за жал видов и многу од нив кои се држаа за саканите личности додека умираа.“

Пред крајот на краткото интервју Тејлор порача и дека трагичната ситуација силно имала влијание за промена на неговиот став кон Бог.

„Кога дојдов на концертот бев агностик, а сега цврсто верувам во Бог. Верувам затоа што не е можно сето тоа да се случи, а да преживеам. Благословен сум со тоа што можам овде да стојам жив и да разговарам со тебе денес.“

Битно.нет/к.мк

Категорија: Вера, Сведоштва

За авторот