Папата Фрањо упати сочувство по повод експлозијата во Истанбул

Папата Фрањо упати сочувство по повод експлозијата во Истанбул

Светиот Отец упати сочувство до семејствата и пријателите на загинатите и повредените во бомбашкиот напад во неделата во центарот на Истанбул.

Во телеграмата потпишана од Папскиот државен секретар, кардиналот Пиетро Паролин, упатена до Апостолскиот нунциј во Турција, надбискупот Марек Солчински, папата Фрањо изрази длабока тага откако дозна за експлозијата на бомба во Истанбул, во која загинаа 8 лица, а беа повредени. повеќе од 80. Тој изрази сочувство до семејствата и пријателите на загинатите, уверувајќи ја својата близина со повредените и оние кои жалат за нивните најблиски.

Папата, исто така, истакна дека се моли ниту еден чин на насилство да не ги обесхрабри напорите на турскиот народ да изгради општество засновано на вредностите на братството, правдата и мирот, се вели во телеграмата. Атентатот остро го осуди и вселенскиот патријарх од Константинопол Вартоломеј и, според пишувањата на турските медиуми, отишол на местото на експлозија да се помоли за жртвите.

Сомнеж за тероризам

Експлозијата се случила, во недела 13 ноември 2022 година, во 16.20 часот по локално време, во Истанбул, во областа Таксим, на европската страна на градот. Снимките кои кружат на социјалните мрежи, дел од надзорните камери, го покажуваат моментот кога се случила експлозијата на пешачка улица среде случајни минувачи.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот