Папата Фрањо го прими албанскиот премиер Еди Рама

Папата Фрањо го прими албанскиот премиер Еди Рама

Светиот Отец го прими албанскиот премиер Еди Рама во аудиенција на 27 ноември.

Премиерот Рама потоа се сретна со државниот секретар, кардиналот Пиетро Паролин и со секретарот за односи со државите, монсињор Пол Ричард Галагер.

Во срдечниот разговор се истакнати добрите билатерални односи и се разговарало за теми од заеднички интерес поврзани со црквата и граѓанските заедници и придонесот на Црквата за општото добро на албанското општество, миграцијата и мирот.

Станало збор и за главните регионални прашања, вклучително и ситуацијата на Западен Балкан и напредокот на Албанија и другите земји кон целосна интеграција во Европската унија.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот