Папата уште еднаш ја изрази својата близина со народот во Шри Ланка

Папата уште еднаш ја изрази својата близина со народот во Шри Ланка

Во обраќањето по молитвата Царице небесна на Светол понедленик, на 22 април папата Фрањо уште еднаш ја изрази својата близина со народот во Шри Ланка и рече дека се надева дека сите ќе ги осудат тие терористички дела.

„Драги браќа и сестри сакам уште еднаш да ја изразам својата духовна и татковска близина на народот во Шри Ланка. Ја изразувам и својата близина на драгиот брат кардиналот Малколм Ранјит Патабендиге Дон и на целата Црква во Коломбо. Упатувам молитва за многубројните жртви за ранетите и ги молам сите без двоумење да ја пружат на тој драг народ целата потребна помош. Исто така се надевам дека сите ќе ги осудат тие терористички и нечовечки дела кои никогаш со ништо не можат да се оправдаат,“ рече Папата повикувајќи ги сите собрани заедно да измолат Радувај се Маријо.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот