Папата упати телеграма со сочуство по повод авионската несреќа

Папата упати телеграма со сочуство по повод авионската несреќа

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство по повод трагедијата во која на 10 март 2019 година недалеку од Адис Абеба во авионска несреќа загинаа 157 патници и членови на екипажот. Авионот на „Етиопијан Аирлајнс“ се сруши кратко по полетувањето од аеродромот во Адис Абеба.

Во телеграмата која е потпишана од Папскиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин, се истакнува дека Папата моли за загинатите од бројни држави и нивните души ги препорачува на милоста на Семоќниот. На нивните пак семејства им изразува искрено сочуство и за сите кои тагуват го повикува Божјиот благослов на утеха и сила.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот