Папата со запрепастеност ја прими веста за паднатиот малезиски авион

Светиот Отец со запрепастеност ја прими веста за паднатиот авион на малезиската авиокомпанија Малезија Аирлајнс, кој падна во источниот дел на Украина.

Папата ја воздигнува својата молитва за бројните жртви од оваа трагедија, како и за нивните семејства, упатувајќи им уште еднаш искрен апел за мир на завојуваните страни и за изнаоѓање решение по пат на дијалог, со цел да се избегне губење на невини човечки животи, како во вчерашниот случај – стои во соопштението на Канцеларијата за печат при Светиот Престол. избегнување на губење.

РВ/го*ко

Категорија: Ватикан

За авторот