Папата најави Година на милосрдието

Папата Фрањо на вечерното славење на покорничка Литургија во базиликата Свети Петар, најави „вонредна света година“, односно „Јубилеј на милосрдието“.

Папата Фрањо на вечерното славење на покорничка Литургија во базиликата Свети Петар, најави „вонредна света година“, односно „Јубилеј на милосрдието“, кој ќе започне со отворање на Светите врати на ватиканските базилики на празникот Безгрешно зачнување на 8 декември ова година, а ќе заврши на 20 ноември 2016 година, на празникот Христос Цар.

РВ/Д.И.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан

За авторот