Папата настинат: Откажани аудиенциите

Сите предвидени аудиенции на папата Фрањо за петок 15 ноември претпладне се откажани. Ова го соопшти патер Ломбарди истакнувајќи дека поради здравствена состојба на папата Фрањо е одлучено предвидените аудиенции да се откажат.

Сепак напладне, како што е планирано, папата Фрањо ќе слави света Литургија во базиликата Свети Петар на која ќе го посвети за епископ новиот Генерален секретар на Ватиканската управа, Фернандо Вергез Алзага.

РВ/го*ко

Категорија: Ватикан

За авторот