Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Порака на папата Фрањо до екуменскиот патријарх Вартоломеј

Апел за мир на Блискиот Исток, и заштитата на слободата на вероиповед во светот – е сржта на пораката која папата Фрањо ја испрати до патријархот Вартолимеј I по повод

Ватикан

Папата се сретна со деца болни од тумор и леукемија

На 30 ноември во Ватикан папата Фрањо се сретна со триесетина деца од Полска болни од тумор и леукемија. Организаторот на инцијативата, полскиот адвокат Криштов Браморски ги претстави децата на

Македонија

Распоред на богослужбите во Радово

Парохијата Свети пророк Илија – Радово информира дека од 09 декември 2013 година почнува зимскиот распоред на светите Литургии: – Света Литургија во недела:

Ватикан

Духот ни дава милост за да ги разбереме знаците на времето

Христијанската мисла е Божја и затоа одбива слаба и едноумна мисла – рече папата Фрањо во проповедта на светата Литургија на 29 ноември во капелата на домот Света Марта. Папата

Ватикан

Папата најави: 2015 година ќе биде Година на посветениот живот

Годината 2015 ќе биде Година на посветениот живот, најави папата Фрањо на аудиенцијата на 29 ноември, примајќи ги поглаварите на монашките заедници, кои учествуваат во Рим од 27-29 ноември на

Ватикан

Верата не е приватна работа

Има „световни власти“ кои сакаат религијата да биде приватна работа, но Бог кој го победи светот треба да се почитува до крај, со доверба и верност – истакна папата Фрањо

Ватикан

Иднината на човештвото е во понизниот соживот на различностите

Иднината на човештвото е во понизниот соживот на различностите – една е од клучните мисли од говорот на Папата, одржан на 28 ноември, пред учесниците на Генералното собрание на Папскиот

Ватикан

Папата се сретна со деца кои имаат Ретов синдром

Пред Генералната аудиенција во среда 27 ноември, во сала Павле VI во Ватикан, се одржа возбудлива средба, во знак на верата и молитвата. Папата Фрањо се сретна со група деца,

Ватикан

Генерално собрание на Папскиот совет за меѓурелигиски дијалог

Под мотото „Членови на различните верски традиции во цивилното општество“, во Ватикан се одржува Генерално собрание на Папскиот совет за меѓурелигиски дијалог. На прашање од Радио Ватикан за најголемите предизвици

Македонија

Акција во Радово

На плоштадот пред капелата Блажена Мајка Тереза, во среда 27 ноември беше направена акција за поставување на столпчиња за оградна мрежа кои ќе послужат за заштита на посеаните дрва во