Надбискупот Винченцо Паглија именуван на нови служби

На 17 август 2016 година Светиот Отец го именува надбискупот Винченцо Паглија за голем канцелар на Папскиот институт Иван Павле II. за студии на бракот и семејството, а воедно го именува и за претседател на Папската академија за живот. Светиот Отец Фрањо исто така го именува за управител на Папскиот институт Иван Павле II монс. Пјеранџело Секерија – сегашен претседател на Теолошкиот факултет на Северна Италија во Милано.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцјата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот