Кардинал Паролин испрати телеграма до надбискупот на Тунис

Кардинал Паролин во име на Светиот Отец испрати телеграма со сочувство по повод терористичкиот атентат во Тунис

По повод терористичкиот атентат на музеј во Тунис, кардинал Питеро Паролин, Папски државен секретар, во име на Светиот Отец, испрати телеграма со сочувство до архиепископот на Тунис, Иларио Антонациј.

Информиран за тешкиот терористички атентат во кој многумина загинаа и се ранети, Светиот Отец обновувајќи ја одлучната осуда за секој чин вперен против мирот и светоста на човечкиот живот, во молитвата се придружува во страдањата на ужалените семејствата, како и сите луѓе, кои се погодени од оваа драма, како и со целото население во Тунис.

Тој го моли Господ во својот мир да ги прими загинатите лица и да им даде сила на тешко ранетите. Светиот Отец моли Бог на сите да им испрати изобилство од својот балгослов – стои во телеграмата.

РВ/го*ко

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот