Започна деветиот состанок на Кардиналскиот совет

Во присутност на папата Фрањо во понедлник 13 април започна деветиот состанок на Кардиналскиот совет, кој ќе трае до среда. Деветте кардинали, членови на советот, последен пат се сретнаа во февруари оваа година, кога меѓу другото, разговараа за реформите во Куријата и реорганизација на ватиканските медиуми.

РВ/го*ко

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот